Teatrzyk 'Trójka' po raz kolejny wystąpił w Jeżewie.
Teatrzyk "Trójka" po raz kolejny wystąpił
w Jeżewie.
W ramach zajęć organizowanych w czasie ferii przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Ikar” i Urząd Gminy Jeżewo, po raz kolejny przed Jeżewską publicznością wystąpił teatrzyk kabaretowy „Trójka”, aktorzy zaprezentowali się w przedstawieniu „Kto tu śmieci?”.
Przedstawienie z udziałem tego teatrzyku są już tradycją, wpisana w rozkład zajęć dla dzieci odbywających się w jeżewskim Domu Kultury podczas ferii zimowych, „Trójka” już po raz piąty wystąpiła dla jeżewskiej publiczności dziś prezentując się w przedstawieniu „Kto tu śmieci?. Teatrzyki zawsze mają lekką formę kabaretowo – humorystyczna i są poparte morałem, tak aby każde z dzieci mogło wynieść cenne uwagi i spostrzeżenia na temat zachowań pozytywnych i negatywnych, dzisiaj tematem przewodnim był bałagan panujący do okoła.
Teatrzyk tworzy małżeństwo Wanda i Eugeniusz Rzyska, aktorzy w trakcie spektaklu parokrotnie przebierają się, operują kukiełkami wykonanymi własnoręcznie, a co najważniejsze nawiązują doskonały kontakt z młodą publicznością, niejako współpracują z nią, zapraszają na scenę, gdzie dzieci mogą na chwilę poczuć się aktorami, bardzo często w monologi wplatają również spontaniczne teksty dostosowane do sytuacji. Taka forma jest bardzo ciekawa i dynamiczna, przedszkolaki, a czasem nawet młodsze dzieci, które przyszły z rodzicami bądź starszym rodzeństwem, bez problemu wysiedzą godzinny czas trwania przedstawienia i nie wyglądają na znudzone. - Po raz kolejny uczestniczyłam w teatrzyku przygotowanym przez „Trójkę” zawsze przychodziłam ze starszą córką Ania, dziś zabrałam również tę młodsza i ona wytrzymała choć ma niespełna dwa latka. Dzieci oglądają przedstawienie, a jednocześnie w formie zabawy uczą się zasad poprawnego zachowania i zawsze to jakaś atrakcja i umilenie wolnego czasu podczas ferii – mówiła jedna z mam
- Bardzo podobało mi się przedstawienie i nawet przez chwilę byłam na scenie i występowałam jak prawdziwa aktorka i właściwe to mi się najbardziej podoba w tym teatrzyku, nie trzeba też siedzieć tak poważnie ale można, a nawet trzeba razem z aktorami śpiewać, klaska i śmiać się- z podekscytowaniem opowiadała Oktawia.
- Do Jeżewa zawsze przyjeżdżamy z ogromną przyjemnością i niejakim sentymentem tu zawsze jesteśmy bardzo ciepło i serdecznie przyjęci zarówno przez licznie zgromadzoną publiczność jak i przez użytkowników obiektu. Musimy też powiedzieć, że rzadko spotykamy się z sytuacją gdzie rodzice wraz ze swoimi małymi dziećmi przychodzą i biorą udział w przedstawieniu, dają tym samym dobry przykład obcowania z kulturą i zaznajamiana z teatrem – mówią małżeństwo Rzyskich.
- Taką kabaretową formę teatrzyków dla dzieci mąż wymyślił już 18 lat temu– on też jest autorem wszystkich scenariuszy i opracowuje je, ja natomiast zajmuje się przygotowaniem kostiumów i rekwizytów, średnio opracowanie jednego przedstawienia zajmuje nam około 2 miesięcy, aktualnie w repertuarze mamy ich sześć. Wydawać by się mogło, że w porównaniu do innych naszych zajęć teatralnych, to jest mało ambitne mylą się wszyscy ci, którzy tak myślą właśnie to jest prawdziwy teatr, który dzieje się na żywo. Dzieci są doskonałymi widzami reagują bardzo spontanicznie niejednokrotnie nie zauważą kiedy improwizujemy tekstem, wplatamy wątki lokalne, ale bezbłędnie wyczują nasz każdy gorszy dzień czy chwilowy brak formy, tu musimy być cały czas na najwyższych obrotach, a co najważniejsze w świetnych humorze i z uśmiechem na ustach, w programach dla dorosłych wystarczy, że się powie wyuczoną formułkę i zaintonuje w odpowiednim momencie – mówiła pani Rzyska.
Forma teatrzyków kabaretowych dla dzieci to tylko niewielka część dorobku artystycznego Rzyskich w środowisku są bardziej znani jako aktorzy dramatyczni na co dzień pracujący w Kawiarni Artystycznej „Węgliszek” funkcjonującej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Bydgoszczy, przede wszystkim wystawiają tam programy poetyckie i poetycko – muzyczne, ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się „Wybrzeża ciszy” program oparty na poezji Jana Pawła II. Rzyscy tworzą również kabaret i szopki noworoczne dla dorosłych, jako jedyni aktorzy są członkami Klubu Profesorów „Wierzenica” do którego należą wybitni literaci, naukowcy i profesorowie.
Data dodania 15 lutego 2019