Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.
Biblioteka Publiczna w Jeżewie już po raz trzeci zaprosiła do czytania bajek, osoby znane lokalnej społeczności.
W ramach kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom, Fundacja ABC XXI już po raz VIII organizowała tydzień czytania dzieciom, już od trzech lat w akcji bierze udział Gminna Biblioteka Publiczna w Jeżewie. – Do wspólnego czytania zapraszam osoby znane w lokalnej społeczności, przez to chcę rozpropagować akcję, a jednocześnie pokazać dzieciom jaką przyjemnością może być słuchanie bajek, mam nadzieję, że dzięki temu dzieci same zaczną domagać się głośnego czytania od swoich rodziców, dziadków czy starszego rodzeństwa – wyjaśnia organizator spotkania kierownik Biblioteki Publicznej w Jeżewie Wiesława Ziółkowska.
W tym roku spotkania odbywały się w sali tutejszego Domu Kultury i były podzielone na trzy etapy w zależności od wieku jego uczestników, na godzinę 9:30 zostały zaproszone przedszkolaki, klasy zerowe i uczniowie Szkoły Podstawowej z Czerska Świeckiego. Im przedstawicielka Jeżewskich sklepów, na co dzień pracująca jako ekspedientka pani Wiletta Ollik, tutejszy ksiądz wikary Andrzej Kubisz, przedstawiciel Nadleśnictwa Dąbrowa pan Tadeusz Schenk i dyrektor gimnazjum pan Janusz Brózdowski czytali fragmenty bajki „Pięciopsiaczki”. Na zakończenie reprezentanci poszczególnych klas wręczyli tym osobom specjalne dyplomy z podziękowaniami. Spotkanie urozmaiciły „zerówiaczki”, które zaprezentowały się w utworze „My jesteśmy krasnoludki”. Na godzinę 11 były zaproszone klasy 1 – 3 oraz uczestnicy świetlicy terapii zajęciowej. Im aptekarka pani Aleksandra Szynkiewiczł, reprezentantka jeżewskiego Ośrodka Zdrowia pielęgniarka pani Wioletta Pawlak, nauczycielka Marlena Borucka i organizator spotkania pani Wiesława Ziółkowska czytały fragmenty książki „Lessy wróć”. Tu specjalną niespodziankę przygotowali uczniowie klasy Ia, wszystkim czytającym osobom wręczyli podziękowania w formie papierowych upominków. Obydwie bajki pochodzą ze „Złotej Listy” książek polecanych przez fundację do głośnego czytania dzieciom. Dla uatrakcyjnienia spotkania poszczególne klasy miały kolorowe nakrycia głowy, symbolizujące poszczególne postacie z bajek, również prowadząca, która występowała w kapturku na głowie i w białym fartuszku, atrybutach „czerwonego Kapturka”, jednak najbardziej rzucały się w oczy grupy zerowe ubrane w kubraczki czerwonych i żółtych krasnoludków. Na zakończenie każdego ze spotkań wszyscy zgromadzeni częstowali się niepisanym symbolem dzieciństwa i beztroski czyli lizakami, zasponsorowanymi przez sklepy „Markus”, ABC” i Piekarnię Józefa Śpicy. Zarówno dzieci jak i ich opiekunowie, mogli oglądać wystawę prac plastycznych ze swoim udziałem, której tematem było przedstawienie ulubionej bajki lub postaci książkowej.
W godzinach przedpołudniowych dla klas IV– VI i Gimnazjum rozpoczął się Konkurs Wiedzy o fundacji ABCXXI - kampania społeczna Cała Polska Czyta Dzieciom - z doświadczenia wiem, że młodzieży nie interesuje słuchanie głośnego czytania wiec przygotowałam dla nich konkurs w formie pisemnej, młodzież musiała wykazać się w nim wiedzą dotyczącą fundacji – wyjaśniła organizatorka konkursu pani Wiesława Ziółkowska. Jury w składzie Hanna Dombek - kierownik biblioteki szkolnej, Hanna Adamkiewicz pedagog szkolny, Janusz Kasak – przedstawiciel Gminnego Ośrodka Kultury i organizator konkursu pani Wiesława Ziółkowska po sprawdzeniu prac, zdecydowało, że najlepiej wypadł jedyny obecny chłopak – Jakub Rumińskie z klasy VI a, drugie miejsce zajęła – Sandra Loryńska, trzecie egzekwo – Katarzyna Jasińska i Sylwia Szumińska. Dla finalistów nagrody w fermie książkowych wydań encyklopedycznych ufundował wójt gminy Jeżewo Mieczysław Pikuła i Przewodniczący Rady Powiatu Roma Zagórski dla pozostałych uczestników konkursu upominki rzeczowe ufudowały sklepy państwa Brzozowskich, państwa Nogal i państwa Kreja i Wardackich.
Data dodania 15 lutego 2019