Jeżewski GOPS wysyła na kursy zawodowe.
Jeżewski GOPS wysyła na kursy zawodowe.
Już po raz drugi Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeżewie w ramach własnoręcznie napisanego Projektu systemowego „Uwierz w siebie i swoje możliwości” realizuje Program Operacyjny Kapitał Ludzki „Człowiek – najlepsza inwestycja” Priorytet VII, Działanie 7.1.,Poddziałanie 7.1.1
W projekcie 10,5 % kosztów jest pokrywana z wkładu własnego gminy, pozostała część kosztów współfinansowana jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Do udziału w projekcie przystąpiło dziesięć osób w tym siedem kobiet i troje mężczyzn – są to osoby korzystające z pomocy społecznej, bezrobotne, nieaktywne zawodowo często z bardzo niskim wykształceniem, a co się z tym wiąże z bardzo niskimi kwalifikacjami zawodowymi - wyjaśnia pracownik GOPS pani Wioleta Stefan i dodaje. – Osoby te są zagrożone wykluczeniem społeczny, bardzo niskie wykształcenie niejednokrotnie na poziomie podstawowym lub gimnazjalnym powoduje u nich niskie mniemania o sobie, a to z kolei powoduje brak motywacji do efektywnego poszukiwania pracy dla tego w ramach projektu cała dziesiątka w pierwszym etapie kursu, przechodzi czterdziesto godzinne szkolenie z zakresu doradztwa zawodowego prowadzonego przez Katarzynę Suchomską. W tym czasie uczestnicy projektu przechodzą tak zwaną aktywizację zawodową w ramach której pozyskują niezbędną widzę praktyczno – teoretyczną w zakresu pisani CV, listów motywacyjnych czy wywierania korzystnego wrażenia na przyszłym pracodawcy. –Na tych szkoleniach pani Katarzyna wielokroć pokazała nam sprawę z innego punktu widzenia, pozytywnie nas motywowała, a jednocześnie dowartościowywała, kiedyś na zadanie przez nią pytanie co robię w domu odpowiadałam - nic, dziś wiem, ze tak nie jest. Codziennie rano budzę dzieci, robię im śniadanie, wyprawiam do szkoły, gotuję obiad, piorę, sprzątam robie zakupy, popołudniu odrabiam z dziećmi lekcje, bawię się z młodszymi, to ciężka praca za którą niejednokrotnie pomoc domowa otrzymuje spore pieniądze, mimo to mam już dość siedzenia w domu chciałabym wyjść do ludzi mieć jakieś zajęcie poza domem, dla tego zdecydowałam się na ten kurs, wybrałam kasę fiskalną mam nadzieję, że dzięki temu uda mi się znaleźć pracę w jednym ze Świeckich marketów – mówiła pani Małgorzata. – Muszę powiedzieć, że te kilkanaście godzin szkolenia nie poszło na marne i widzę spora różnicę przede wszystkim w nastawieniu i pozytywnym myśleniu kursantów i mama nadzieję, że omówione tu zagadnienia pomogą im w efektywnym szukaniu pracy – mówiła Katarzynę Suchomską doradca zawodowy. Cała dziesiątka spotyka się również na stopie bardziej prywatnej na tak zwanych grupach wsparcia, uczestnicy kursu mają okazję poznać się bliżej i wspierać we wspólnym celu jakim jest znalezienie pracy.
W lipcu rozpocznie się kolejny etap kursu będą to warsztaty aktywizacji społecznej z psychologiem oraz warsztaty teoretyczno – praktycznej nauki zawodu. Początkowo kursanci nabywają podstawową wiedze teoretyczna z zakresu pracy wykonywanej w określonym zawodzie, a następnie zostają skierowani do konkretnego zakładu pracy w celu nabycia umiejętności praktycznych. Trzech mężczyzn będzie szkoliło się w zakładzie ogólno – budowlanym w Świeciu, tu młodzi mężczyźni nie tylko pozyskają podstawowe umiejętności murarskie, ale również z ostatnio tak popularnego zakładania podług szwedzkich, paneli, kafelek, a nawet tynków ozdobnych. Trzy kobiety w jednym ze świeckich dyskontów spożywczych „Biedronka” na stanowisku sprzedawcy będą pozyskiwać wiedzę z zakresu obsługi kasy fiskalnej, natomiast kolejne cztery uczestniczki kursu w restauracji „Stylowa” będą kształcić się na stanowisku kucharz z elementami organizacji przyjęć okolicznościowych. Ilość odbytych zajęć teoretyczno - praktycznych pozwoli im nabyć nowy zawód oraz certyfikat potwierdzający możliwość wykonywania zawodu na określonym stanowisku pracy, dzięki temu będą oni mieli większe szanse na zaistnienie na rynku pracy jako pełnowartościowi wykwalifikowani pracownicy.
Data dodania 15 lutego 2019