Dożynki gmine.
Dożynki gminne.
Główną atrakcja tegorocznych dożynek
w gminie Jeżewo był przemarsz i pokazy jeździeckie.
w gminie Jeżewo był przemarsz i pokazy jeździeckie.
Zwiastunek, a jednocześnie miłym akcentem obchodów tegorocznych dożynek gminnych, już od wczesnych godzin porannych były dwie słomiane kukły zlokalizowane w samym centrum wsi i przystrojone znaki i drzewa imitujące dawne snopki siana.
Oficjalne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą odprawianą przez proboszczów z parafii Laskowice i Jeżewo w tutejszym kościele parafialnym uświetnioną występami chóru „Tibi Trinitas”. Nabożeństwo zapoczątkowało uroczystego wprowadzenia orszaku na czele którego szły poczty sztandarowe, a następnie przedstawiciele wszystkich sołectw gminy Jeżewo niosący tegoroczne plony. Tradycyjnie na zakończenie mszy, przyniesione w darze bochenki chleba, z rąk Jeżewskiego proboszcza odebrali: wójt gminy Jeżewo Mieczysław Pikuła, przewodniczący rady Gminy Marek Wiśniewski, zastępca przewodniczącego Marek Wesołowski i Komendant Posterunku Policji w Jeżewie Sławomir Pawlak, a następnie częstowali nim wiernych zgromadzonych w kościele. Po ceremonii mszalnej cały orszak prowadzony przez konną 77 Harcerską Drużynę Jeździecką 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, której drużynowym jest Przemysław Pędrak, działającą przy jeździeckim klubie sportowym „Czarna Podkowa” w Gródku przemaszerował ulicą Główna, na płytę boiska szkolnego, gdzie odbywał się tegoroczny piknik dożynkowy.
Świętowanie zapoczątkowały pokazy musztry na koniach prezentowane przez 77 HDJ, przygotowaną przez panie Izabelę Lemańczyk – Dąbek i Magdalenę Stankiewicz, następnie wójt Mieczysław Pikuła przywitał bardzo licznie zgromadzonych mieszkańców gminy. Jak przystało na dożynki nie mogło zabraknąć kramów ze smakołykami, a było w czym wybierać, swoje wyroby ekologiczne prezentowali państwo Kloneccy z Jeżewa, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich częstowały chlebem ze swojskim smalcem ze skwarkami i ogórkiem kiszonym lub, jak kto wolał z kiszonym czosnkiem i wieloma rodzajami własnoręcznie pieczonych ciast między innymi sernik, drożdżówka, a nawet faworki, jednak największym powodzeniem wśród osób dorosłych cieszyły się nalewki z aronii i wiśni przygotowane przez KGW Buczek. Szczególne słowa uznania należą się wszystkim kramom przygotowanych przez KGW i ekologiczną żywnością państwa Koneckich nie tylko za niepowtarzalny smak i podtrzymywanie tradycji ale również za wyjątkowo bogatą dekoracje swoich stoisk, nawiązującą do tradycji wiejskich, a jednocześnie podkreślającą atmosferę dożynek na wsi. Kogo nie przerażało stanie w bardzo długiej kolejce mógł posilić się darmową grochówką, bądź zapiekanką. Poza tym swoimi wyrobami częstowała Cukiernia „Elwa” z Laskowic i „Prosiaczek” z Krąplewic. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również stoisko na którym można było zakupić książkę „Gmina Jeżewo”, Centrum ogrodnicze „Rolnik” oraz stoisko znanej firmy kosmetycznej. Bardzo ładnym gestem wykazało się Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Ikar”, które na początku festynu częstowało dzieci darmowymi lodami.
W trakcie trwania pikniku w sali budynku szkolnego miało miejsce spotkanie władz gminy z wyróżnionymi rolnikami naszego terenu, którym zostały wręczone pamiątkowe dyplomy okolicznościowe byli to: państwo Murawscy Kazimierz i Grażyna, Barciszewscy Jan i Maria, Partyka Józef i Elżbieta, Czajka Jan i Wiesław, Kocikowski Wojciech i Mirosława, Kozikowski Tadeusz i Elżbieta, Wrzeszczański Sławomir i Anna, Kwiatkowski Zdzisław i Mirosława, Tarkowski Karol, Puchowski Kazimierz i Róża, Figurski Grzegorz i Grażyna, Jagódka Stanisław i Danuta, Urban Mieczysław i Jadwiga, Smykowski Teofil i Halina, Rozenkiewicz Henryk i Małgorzata, Zawadziński Robert i Katarzyna oraz Winklarz Jerzy i Jadwiga.
Dodatkowo trzy rodziny: państwo Wojciech i Mirosława Kozikowscy z synem Pawłem, Józef i Elżbieta Partyka z synem Pawłem i Kazimierz i Ewa Selinger z synem zostały wyróżnione przez Kujawsko Pomorską Izbę Rolniczą za prowadzenie tak zwanych gospodarstw rodzinnych, na których wspólnie gospodarzą ojciec i syn. Również dziś zostały zaprezentowane wyniki VII edycji konkursu „Nasza piękna wieś”.
Całą imprezę prowadził Leszek Naskrenzki, do taktu przygrywał mu Andrzej Smeja, panowie prowadzili sporo konkursów dla dzieci ale i dorosłych, jednym z nich było kulanie wielkiego bala słomy na czas i choć zadanie wydawało się proste, to w cale takie nie było.
Wraz z pierwszymi oznakami zachodzącego słońca festyn powoli dobiegał końca, zaraz po tym tradycyjnie zaczęła się zabawa ludowa w plenerze. Nad bezpieczeństwem bawiących się oprócz funkcjonariuszy posterunku policji w Jeżewie czuwali również druhowie strażaccy z jednostki OSP Buczek.
Data dodania 15 lutego 2019