Projekt 'Legendy powiatu świeckiego' wyróżnioney
Projekt edukacyjny www.legendypowiatuświeckiego.pl zrealizowany przez grupę uczniów z Zespołu Szkół w Jeżewie zdobył wyróżnienie w III edycji Kujawsko - Pomorskiego Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych. Urząd Marszałkowski zorganizował festiwal, by zachęcić uczniów szkół gimnazjalnych i nauczycieli do zapoznania się z tematyką związaną z naszym regionem oraz promować dobre praktyki w zakresie kształtowania tożsamości regionalnej.
Laureatów festiwalu wyłoniła kapituła złożona z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Centrum Kształcenia Ustawicznego – Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, Bydgoszczy i Włocławku.
Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów odbyła się 25 września 2013 w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Organizatorzy zaprosili na nią laureatów, opiekunów i dyrektorów szkół.
Uczniowie z Jeżewa zebrali legendy związane z najbliższymi stronami, a następnie po opracowaniu umieścili je na utworzonej przez siebie stronie internetowej, która jest dostępna dla osób zainteresowanych http://legendypowiatuswiecie.fwl.pl. Twórcą strony jest Dominik Trochowski. Na stronie były umieszczane bieżące informacje związane z kolejnymi działaniami. Grupa projektowa podczas pracy korzystała z pomocy pań pracujących w bibliotekach: szkolnej i publicznej. Opracowane legendy zostały wzbogacone ilustracjami Sandry Bruckiej lub starymi zdjęciami zdobytymi od życzliwych osób. Pochodzenie niektórych legend próbowano uzasadnić historycznie i dlatego powstał rozdział: „A co na to historia?”. Projekt promowany był na portalu społecznościowym Facebook. Powstała także wersja papierowa zebranych legend. Oprawiony album uczniowie przekazali do szkolnej biblioteki. Dużym zaskoczeniem była liczba znalezionych legend, bowiem okazało się, że jest ich prawie 50.
W skład nagrodzonej grupy wchodzili: Sandra Brucka, Dominika Sójkowska, Dominika Czerwińska, Julia Skrzypińska, Aleksandra Szarek i Dominik Trochowski. Można powiedzieć, że ich projekt to nie tylko zrealizowane zadanie, ale zrealizowane bardzo pożyteczne zadanie. Dzięki działaniu uczniów łatwiej dotrzeć do legend związanych z naszym powiatem, które do tej pory znajdowały się w różnych publikacjach.
Data dodania 15 lutego 2019