Przedstawiciele sześciu państw, w ramach Comeniusa gościli w Jeżewie
Gimnazjum w Jeżewie od 2014 do 2014 realizuje międzynarodowy projekt Comenius pod nazwą "Strong Health, hAppy PEople" (SHAPE) – co w tłumaczeniu na język polski oznacza "W zdrowym ciele, zdrowy duch".
Oprócz Jeżewskiej szkoły biorą w niej udział również placówki z Belgii, Słowenii, Turcji, Hiszpanii, Estonii i Rumunii. Celem projektu jest szeroko pojęte propagowanie zdrowego trybu życia. Co się z tym wiąże szereg wspólnie realizowanych zadań związanych jest z aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem. Jednym punktów projektu są tak zwane wizyty studyjne odbywające się w poszczególnych państwach. Jeżewscy uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w takich wizytach w każdym kraju. Kila dni temu to oni byli gospodarzami i gościli reprezentacje poszczególnych państw.
Wizytę uczestników Comeniusa zapoczątkowała uroczysta akademia, odbywająca się na hali sportowej. Jedną z ważniejszych chwil było przywitanie gości zgodnie ze staropolskim zwyczajem, a więc chlebem i solą. Głos zabrała dyrektor szkoły pani Anita Gajewska – Łyskawa oraz koordynator projektu Piotr Gill. Jednym z punktów programu były występu artystyczne jeżewskich uczniów. Między innymi odświętnie ubrani gimnazjaliści zatańczyli poloneza. Dla równowagi zarówno młodsi jak i starsi prezentowali taniec nowoczesny. Wśród występujących nie mogło zabraknąć laureatki wielu uznanych konkursów, wokalistki Nastali Erdmańskiej, która to zaśpiewała po angielsku. Przybyli goście mieli okazję zaznajomić się również z naszym rodzimym kociewskim folklorem i wysłuchać ludowych piosenek choćby takich jak „Kociewska polka”. Jednym z ostatnich punktów programu była zumba, do udziału której zostali zaproszeni goście.
Po oficjalnym przywitaniu kolejnym puntem programu było zwiedzanie szkoły. Nauczyciele i uczniowie ze swoimi polskimi opiekunami, u których spali podczas pobytu w Jeżewie. Odwiedzali poszczególne klasy, w których czekały niespodzianki. W jednej z nich trzecioklasiści zaśpiewali piosenkę po angielsku i obdarowali gości własnoręcznie wykonanymi upominkami. W sali polonistycznej z kolei wszyscy mieli okazję poznać wyjątkowo trudne aspekty języka polskiego. To co mamy najcenniejszego nie tylko w Polsce ale i w obrębie małej ojczyzny, zawarte było w pomieszczeniach Biblioteki szkolnej, gdzie mieści się również Izba Regionalna. Jeżewscy gimnazjaliści wraz ze swoimi zagranicznymi koleżankami i kolegami pracowali też nad dekalogiem zdrowego trybu życia, który to został podsumowany w formie plakatu. Pierwszego dnia goszczący nauczyciele spotkali się między innymi na objedzie z władzami gminy, któremu przewodniczył wójt. W tym czasie młodzież biorąca udział w projekcie również jadła posiłek uczestniczyła w zajęciach sportowych. Wszyscy razem mieli okazję spróbować swoich sił na parku linowym w Rulewie. W kolejnych dniach uczestnicy Comeniusa brali udział w spływie kajakowym z Tlenia do Grzybka. Zwiedzali okoliczne miasta poczynając od Grudziądza, Torunia, aż po Gdańsk Sopot i Westerplatte. Jednym ze sposobów aktywnego spędzania czasu był też pobyt w parku wodnym. Wszystkie te działania miały na celu popularyzację wszelkich form aktywności fizycznej połączonej ze zdrowym odżywianiem się.
Jednak projekt Cemenius to nie tylko wizyty, studyjne i przyjemności. W każdej ze szkół to również wytężona praca przez cały rok. W jeżewskiej placówce między innymi w ramach projektu organizowane był takie akcje jak „czwartek - dzień bez słodyczy, owocowy poniedziałek, wodne środy, dzień na łonie natury, czy Jestem świadomym konsumentem. Były też organizowane konkursy plastyczne choćby na logo projektu, czy na postać owocowego bohatera. Został również opracowywany „Dekalog zdrowego trybu życia”, a nawet prowadzono badania ankietowe na temat dobrych i złych stron wegetarianizmu.
Wizyta w Polsce była ostatnią, jednocześnie kończącą ten projekt. Jeżewski Zespół Szkół już złożył wniosek o możliwość udziału w kolejnym, tym razem pod zmienioną nazwą „Erasmus”.
fragmenty publikowane w "Czasie Świecia"
Data dodania 15 lutego 2019