Konferencja w Świeciu
W minionym tygodniu w Świeciu, w pomieszczeniach Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji odbyła się konferencja pt. „Powiat Świecki miejsce zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego”. W sali kinowej zebrali się zaproszeni goście wśród nich byli burmistrzowie i wójtowie gmin, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy i sołtysi. Głównym tematem przewodnim było nawiązanie współpracy między sektorem obywatelskim, a sektorem biznesowym, a także wzajemne nawiązanie relacji i poznanie się. W ramach panelu samorządowego „Potencjał gminy atrakcyjnością powiatu”, włodarze poszczególnych gmin, na bazie prezentacji multimedialnych chwalili się właśnie potencjałem, jakim dysponują. Mówili między innymi o zrealizowanych inwestycjach, dalszych planach rozwojowych, działalności społecznej i sukcesach swoich mieszkańców, a także o położeniu i walorach turystycznych. W drugim panelu: „Współpraca sektora biznesowego, samorządowego i obywatelskiego gwarancją sukcesu regionu”, przemawiali między innymi prof. Maria Pająkowska - Kęsik, która to mówiła o organizacji V Kongresu Kociewskiego. Głos zabrał również Zdzisław Plewa, prezes LGD Gminy Powiatu Świeckiego, który to mówił o wzorowej współpracy z podmiotami powiatu i Kołami Gospodyń.
W tym samym czasie w holu kinowym na stoiskach prezentowały się poszczególne gminy wystawiając wyroby rękodzielnicze, publikacje i materiały promocyjne.Sala lustrzana natomiast zamieniła się w prawdziwy jarmark żywności regionalnej. Koła Gospodyń, Stowarzyszenia i Przedsiębiorcy reprezentujący poszczególne gminy na stoiskach częstowali lokalnymi specjałami, popularnymi produktami i potrawami. Były miody, pyszne swojskie wędliny, domowe wypieki potrawy na gorąco i mnóstwo potraw warzywnych.
Ostatnim etapem konferencji było wręczenie podziękowań między innymi przez przybyłego Zbigniewa Ostrowskiego wicemarszałka województwa kujawsko-pomorskiego i starostę świeckiego Franciszka Koszowskiego dla lokalnych przedsiębiorców z okazji 25-lecia polskiej transformacji, w uznaniu za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości w środowisku lokalnym oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki.
Z terenu naszej gminy takie podziękowania otrzymali Krzysztof Otlewski Stolarnia Laskowice, Hegmar Laskowice i Intro-Packman Jeżewo.
Mieszkańcy Jeżewa aktywnie pomagali również przy przygotowaniu i zorganizowaniu konferencji, a także uatrakcyjniali ją występami artystyczno - wokalnymi. Członkinie Kół Gospodyń witały przybyłych gości własnym chlebem ze smalcem i sokami Pamuła. W Cafe Kultura na stołach bankietowych, do kawy serwowane były słynne "ruchanki z fjutem". Konferencję, gwarą kociewską otworzyła jedna z członkiń KGW z Julią Rządkowską. Uczennica Jeżewskiej Szkoły Podstawowej wraz z rodzeństwem Natalią i Łukaszem Erdmańskimi uczęszczającymi do tutejszego Gimnazjum w sali lustrzanej zaprezentowali krótki pokaz folkloru kociewskiego. Podczas występu Juli zgromadzeni zaśmiewali się do łez, natomiast po kilku utworach granych i śpiewanych przez rodzeństwo na kociewską nutę, z sali rozległy się głosy z prośbą o biss.
Członkinie KGW po raz pierwszy zaprezentowały się też w nowiutkich jednakowych białych bluzkach. Zakup materiału i uszycie przez Zakład Usługowo-Produkcyjny Krawiecki "Sylla" Sylwia Lamparska z Drzycimia sfinansowało Starostwo Powiatowe w Świeciu i Urząd Gminy w Jeżewie.
Data dodania 15 lutego 2019