Ozdrowieńcu - uratuj 9 chorych na COVID-19
Wójt Gminy Jeżewo apeluje do mieszkańców Gminy Jeżewo, którzy pokonali Covid-19 o oddawanie osocza. Dzięki przeciwciałom, które ono zawiera, udaje się uzyskać lek, który pomaga wielu ciężko chorym. Jeśli przeszedłeś tę chorobę, sprawdź, czy możesz pomóc innym.
Osocze ozdrowieńca zawiera przeciwciała, które mogą wspomóc leczenie osób chorych na COVID-19. Jeden ozdrowieniec może przyczynić się do powstania aż 9 dawek leku na tę chorobę, oddając 3-krotnie osocze. To bardzo dużo, dlatego też zachęcam ozdrowieńców z Naszej Gminy i nie tylko, którzy przeszli zakażenie COVID-19, by zostali dawcami osocza.- mówi Maciej Rakowicz Wójt Gminy Jeżewo
Kto to jest ozdrowieniec?
Osoba, u której za pomocą dostępnych testów wykryto wirusa SARS-CoV-2 (przebyła zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19).
lub
Osoba, u której nie stwierdzono wcześniej obecności wirusa za pomocą testów wymazowych RT-PCR, jednak testy wykazały, że obecnie w jej krwi znajdują się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Kto może być dawcą osocza?
Wszystkie osoby, które:
1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami)
2. Są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej:
· 28 dni od zakończenia objawów,
· u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji,
3. Spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741) Link do rozporządzenia . Czynniki dyskwalifikujące opisane są również w dziale "Kto nie może oddać krwi"
4. Są w wieku 18-65 lat,
5. Ważą min. 50 kg
6. W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania wykonywane przez RCKiK.
Jak pobierane jest osocze?
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w ilości między 500-650 ml w tygodniowych odstępach. Jest to metoda powszechnie stosowana, którą na co dzień pobierane jest osocze od Dawców. Jest to proces całkowicie bezpieczny, trwający ok 30-40 min., do którego używany jest tylko sterylny sprzęt jednorazowego użytku.
Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza.
W punktach poboru krwi obowiązują szczególne środki ostrożności, mające na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa Dawcom.
Termin i miejsce pobrania ustalane są indywidualnie z każdym dawcą podczas rozmowy telefonicznej z lekarzem.
Na zabieg pobrania osocza można umawiać się telefonicznie:
Tel.: (52) 322 18 73, 604 - 972 - 100
e-mail: lekarz@rckik-bydgoszcz.com.pl
(telefon czynny od pon.-pt. w godz.: 7:30-15:30)
Placówki w okolicy pobierające osocze:
Grudziądz:
Terenowy Oddział Grudziądz, ul. Włodka 16-18 I piętro
tel: (056) 642-34-46
Bydgoszcz:
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ul. Markwarta 8
Tel: (52) 322 18 71
Data dodania 02 grudnia 2020