Rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego dla dzieci 'To co piękne'.
Rozstrzygnięcie poetyckiego konkursu dla dzieci "To co piękne".
W kawiarni „Ikar” odbyło się podsumowanie konkursu literackiego „O jeżewskie pióro” zatytułowanego „To co piękne”. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Jeżewie i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Ikar”. Spotkanie prowadził pomysłodawca i jeden z członków jury Janusz Kasak. Jednym z zaproszonych gości był dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Zbigniew Dąbrowski. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV - VI Szkoły Podstawowej i Gimnazjów. W takich też kategoriach wiekowych byli oceniani jego uczestnicy. Źeby wziąć udział w konkursie należało dostarczyć zestaw trzech wierszy przygotowany w trzech egzemplarzach. Poezja nie mogła być nigdzie publikowana i nagradzana. Dobór i tematyka wierszy była dowolna. Każdy z konkursowych zestawów musiał być opatrzony godłem, czyli hasłem. Dzięki temu jurorzy nie wiedzieli kogo wiersze oceniają. Dane autora, wiek, adres i szkołę trzeba było dołączyć w zaklejonej kopercie.
Na konkurs wpłynęło dwadzieścia jeden prac w kategorii młodszej grupy wiekowej i dwa zestawy w kategorii gimnazjów. Po wnikliwej analizie wszystkich nadesłanych tekstów jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce Annie Łyskawa, miejsce drugie Sandrze Tutlewskiej i miejsce trzecie Sylwii Szumińskiej. Dodatkowo jury przyznało aż trzy wyróżnienia otrzymały je Sandra Loryńska i Natalia Wiśniewska oraz jedyny mężczyzna biorący udział w konkursie Przemysław Synal. Pozostali uczestnicy z tej grupy wiekowej otrzymali nagrody pocieszenia i pamiątkowe dyplomy.
W kategorii klas gimnazjalnych na konkurs wpłynęły tylko dwa zestawy i jury postanowiło obu autorkom Katarzynie Talaśce i Justynie Trepkowskiej przyznać wyróżnienia. Obydwie dziewczyny są uczennicami Gimnazjum w Laskowcach.
- Jury szczególną uwagę zwróciło na teksty napisane przez „wesoła” jak się okazało jest to Ania Łyskawa. Jej wiersze były napisane specyficznym – nowoczesnym językiem z nutą dziennikarskiej zadziorności i dużym poczuciem humoru. Zwróciły też uwagę testy uczestniczki o godle w formie znaku graficznego twarzy. Jak się dziś okazało jest to Katarzyna Talaśka. Teksty Kasi mają charakter przemyślany i filozoficzny z bogatym słownictwem i dużym wyczuciem warsztatu literackiego – relacjonował Janusz Kasak. Jak twierdziło jury poza tymi dwoma omówionymi wyjątkami poziom tekstów był bardzo wyrównany. W tematyce przewijała się wrażliwość na otaczający świat, znaczenie rodziny, przyjaźni i miłości nie tylko tej do drugiego człowieka ale i świata roślin i zwierząt. A więc wszystko to co piękne.
Niektóre fragmenty zapożyczone z Czasu Świecia
Data dodania 15 lutego 2019