POMÓŹ ANI I INNYM
Bardzo trudno jest znaleźć „genetycznego bliźniaka”. Prawdopodobieństwo wynosi 1:25 000 a przy rzadkim kodzie genetycznym 1: kilku milionów.
Białaczka może dotknąć każdego! Dlatego zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w akcji "Pomóż Ani i Innym", która odbędzie się 29.09.2013r. w godzinach 10.00 - 16.00 w Gimnazjum przy ul. Mickiewicza 3A w Laskowicach.
W ramach akcji informacyjnej zapraszamy na wydarzenia:
18.09.2013r. (w najbliższą środę) o 9:45 spod Gimnazjum w Lasowicach przemarsz ulicami wsi
24.09.2013r. - o godz. 17.00 odbędzie się koncert w Domu Kultury w Laskowicach.
29.09.2013r. - 10.00 - 16.00 akcja "ZOSTAŃ POTENCJALNYM DAWCĄ SZPIKU"
- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego
- wypełnieniu formularza, który zawiera podst. dane osobowe
- pobraniu 4 ml krwi do przeprowadzenia badania genetycznego, antygenów HLA
Dlaczego w Polsce nadal tak mało ludzi decyduje się na to by zostać dawcą szpiku?
W momencie w którym będziemy mogli komuś pomóc są pobierane albo komórki macierzyste z krwi obwodowej, albo szpik z talerza kości biodrowej. NIE JEST TO KRĘGOSŁUP!
Są dwie metody pobrania:
1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej:
• Metoda stosowana w ok. 80% pobrań do przeszczepienia.
• Dawca na 5 dni pięć dni przed pobraniem przyjmuje zastrzyki stymulujące produkcję komórek macierzystych szpiku, skąd przedostają się do krwi obwodowej, a następnie są z niej bezpośrednio pobierane.
• Zastrzyki robi dwa razy dziennie sam dawca, albo podskórnie poniżej pośladków, albo w brzuch. Robione są cieniutką, ok. 1cm długości igiełką, przy czym wrażenie jest takie, jak przy ukąszeniu komara.
• Samo pobranie komórek odbywa się na drodze tzw. Aferezy, jest to zabieg przypominający autotransfuzję. Siedzą lub leżąc mamy wbite igły jedną w zgięcie łokciowe, drugą w nadgarstek. Z przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste.
• Cały zabieg trwa maksymalnie 4 godziny, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku możemy już normalnie funkcjonować nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych.
2. Pobranie szpiku z talerza kosci biodrowej.
• Metoda stosowana w około 20% pobrań.
• wymaga już ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu.
• Dawca przyjmowany jest na oddział wieczorem w dniu poprzedzającym pobranie, następnego dnia rano odbywa się zabieg, który wraz z narkozą trwa maksymalnie godzinę.
• W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej – dwa dołeczki, które każdy ma powyżej pośladków. Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu.
• Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.
Data dodania 15 lutego 2019